Jak dotrzymać postanowień noworocznych?

W jaki sposób dotrzymać noworocznych postanowień?

W tym roku schudnę przynajmniej 10 kg. Muszę jeść mniej słodyczy. Restauracje typu fast food będę omijał(a) z daleka. To tylko nieliczne z wymienianych przez nas postanowień dotyczących naszego odżywiania się z początkiem Nowego Roku. Oczywiście każdy moment na zmiany, szczególnie te pozytywne jest dobry. Jednak większość z nas wytrzymuje w swoich postanowieniach tydzień, może dwa. Porzucamy plany zmiany naszego stylu życia i dodatkowo tracimy wiarę w siebie. Oto kilka rad w jaki sposób udowodnić sobie i innym, że mamy silną wolę i potrafimy realizować swoje marzenia o szczupłej sylwetce, pięknym wyglądzie, dobrym samopoczuciu. Zatem porzućmy postanowienia, które dokonałyby przewrotu w organizacji naszych codziennych planów. Zacznijmy od drobnych zmian np. postanówmy, że od dzisiaj zabieramy do pracy czy szkoły owoc i warzywo np. jabłko, kiwi, pomarańczę, ogórka, cykorię lub pomidora. Jeśli masz więcej czasu możesz przygotować surówki lub sałatki, które możesz przechować w specjalnych pojemnikach do żywności. Dietę musimy wzbogacić w błonnik pokarmowy. Proponujemy także raz w tygodniu np. zamiast tradycyjnego makaronu ugotować makaron razowy. Podobnie możemy raz w tygodniu porcję ziemniaków zastąpić porcją kaszy gryczanej. Nie możesz oprzeć się słodyczom? Spróbuj zrezygnować z pączków, francuskich rożków, ciastek z bitą śmietaną. Warto przekonać się do batonów musli lub gorzkiej czekolady. Słodzisz herbatę 2 łyżeczkami cukru? Może warto posłodzić mniej?

Wiesz, że powinieneś wypijać więcej wody mineralnej, ale nie bardzo wiesz jak się do niej przekonać? Sugerujemy wypróbować kilka rodzajów wód mineralnych, każda ma inny smak, może któraś wyda się smaczniejsza. Dobrym rozwiązaniem jest także picie wody z plastrem cytryny lub sokiem z cytryny.

Wydaje Ci się trudną kwestią rezygnacja z fast food’ów? Warto rozejrzeć się po okolicy, być może nie zauważyłeś baru z ciepłymi kanapkami, surówkami czy koktajlami. A może warto w domu przygotować sobie choć raz w tygodniu jakieś danie i odgrzać w pracy (jeśli oczywiście masz taką możliwość). Jeśli w Twojej pracy korzystasz z menu firmy cateringowej lub żywisz się w stołówce, wówczas warto zamiast smażonego kotleta zamówić mięso duszone lub pieczone.

Pozostaje jeszcze kwestia zwiększenia aktywności fizycznej. Nie planuj regularnych wizyt na basenie czy w klubie fitness znajdujących się w innej dzielnicy. Poszukaj miejsc, do których czas dotarcia będzie krótki. Wówczas łatwiej będzie Ci wkomponować ćwiczenia w swój grafik zajęć.

I jeszcze jedna istotna sprawa. Nie mów, że zmiany wprowadzisz od jutra. Zacznij od teraz!